Tüp Bebek Yöntemi

TÜP BEBEK UYGULAMASINDA BİLİNMEYENLER

Günümüzde bebeği olmayan anneler için umut vaad eden yöntemlerden birisi de tüp bebektir. Başarı oranı değişkenlik gösterse de genellikle başarılı sonuçların alındığı bir yöntemdir. Tüp bebek kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin hijyen koşullarda döllenmesi, sonrasında da embriyoyu kadın rahmine yerleştirmesi ile gerçekleşir. Başarı oranı kadına ve tüp bebek yöntemi uygulayan hekimin uzmanlığına göre değişir. Fakat genellikle başarı oranı yüksek olup bir değil ikiz ya da üçüz bebeklerin olma ihtimalinin olduğu tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek YöntemiKadın embriyonun yerleşiminden sonra kendine çok dikkat etmelidir. Yürürken, kalkarken, yeme içme gibi konularda hassas davranmalıdır. Eşinizle tutunma döneminde kesinlikle cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Embriyonun rahme tutunup büyümesi son derece önemlidir. Tutunan embriyo bebek haline gelen kadar yaklaşık 16 hafta boyunca dikkatle kontrol altında tutulmalıdır. Tutunduktan sonra aksi bir durum olmadığı sürece sağlıklı bebeği dünyaya getirebilirsiniz.

 Tüp bebek uygulaması nasıl yapılır?

Kadından sağlıklı ve daha fazla yumurta alınması başarıyı arttıran faktörlerdendir. Hekimler daha fazla yumurta alabilmek için kadına bazı ilaçlar verir. Kadından birden fazla alınan yumurtalar toplanır. Yumurtalar toplandıktan sonra saklanır. Erkek boşaldıktan sonra hemen hareketli spermler alınır. Yumurta ve spermler inkübatülere konulur. Belirli bir süre döllenmesi beklenir. Döllenen hücreler parçalandığı zaman embriyo oluşu da olmuş sayılır.

 Döllenen embriyo ne zaman anne rahmine konulmalıdır?

Genellikle döllenme olduktan sonra 2 ya da 3. gün anne rahmine küçük bir operasyon ile yerleştirilir. Dakikalar süren bu operasyon acı verici değildir. Fakat ağrı eşiği düşük kadınların acı çekmemesi açısından lokal anestezi de uygulanabilir.

Bebek hayali kuran ailelerin başvurduğu yöntemler arasında olan tüp bebek uygulaması uzman hekimler tarafından yapıldığı sürece başarılı olur. Alanında uzman ve tüp bebek uygulamasında başarılı hekim tercih etmeniz hayallerinize kavuşmanız konusunda sizi mutlu edecektir.