Barkod Okuyucu - PAHALI

Barkod Okuyucu Nedir?

Barkod okuyucu bazı ürün ve araçları görsel anlamda kodlayıp kategorize edebilmek için bir şifreleme yöntemidir. Bir ürünün bir sisteme veri girişini hızlandırmada önemli bir yere sahiptir. Daha önceleri tek tip barkod okuyucuları varken günümüzde bu seçenekler artış göstermektedir. Barkodlar önceleri optik okuyucularla okunabilirken günümüzde teknolojik araçlarla desteklenerek geliştirildiler.

Barkod Okuyucular Hangi Sistemlerde Var?

Barkod okuyucular hemen bugün aklınıza gelebilecek birçok işletim sisteminde yazılımlarla bilgisayarlara, cep telefonlarına, tabletlere servis edilmektedir. Barkod okuyucularla neler yapılabilir ki sorusundan daha çok neler yapılamaz sorusuna yanıt vermek doğru olurdu. Kısacası barkod okuyucuları eğer bir işletme sahibiyseniz ürünlerinizi numaralandırıp, kategorize etmek için kullanabilirsiniz. Bir tüketiciyseniz de barkod yazılımları sayesinde alacağınız herhangi bir ürünün sağlıklı olup olmadığını, hangi kategoriye girdiğini rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

Gerçekten de günümüzde barkod okuyucular için yazılımlar geliştirilmekte ve üzerinde çalışmalar devam ettirilmektedirler. Hâlihazırda bir barkod okuyucusu indirdiğinizde cep telefonunuzun, bilgisayarınızın veya tabletinizin kamerasını kullanarak ilgili ürünlerin barkodlarını kendiniz okutturabilirsiniz. Böylece  ürün hakkında istediğiniz bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Barkod Yazılımlarını Nereden Bulabilirim?

Barkod yazılımları genellikle kullanmış olduğunuz işletim sistemlerinin yazılım merkezlerinde, cep telefonu kullanıyorsanız Apple Store veya Google Play Store’da bulabilirsiniz. Önerimiz güncel ve resmi olarak doğrulanabilmiş barkod yazılımlarını kullanmanız olacaktır. Çünkü sahte bir barkod yazılımı sizin bilgilerinizi de ele geçirebilir. İşletim sisteminize yerleştirilebilecek bir casus yazılım sonucunda bilmeden, tereddüt ettiğiniz bir yazılım aracılığıyla (barkod yazılımı) sisteminize yerleşebilir ve sizin için önemli bilgilerinizi kopyalayıp arka planda başka birilerine gönderebilir. O yüzden her zaman doğrulanmış yazılımlardan barkod yazılımlarınızı temin etmenizi öneririz.

Barkod Geliştiricilerinin Çalışmalar

Günümüzde birçok şirket kendi altyapılarında geliştirdikleri barkod yazılımlarını geliştirebilmek için iş ilanları veriyor. Hatta bunları sizde iş arama sitelerinde araştırma yaparken görebilirsiniz. Hem de bu ilanlardan onlarcasına rastlayabiliyoruz. Aslında gördüğümüz gibi barkod yazılımlarına ve yazılımcılarına verilen değer yazılımlarla kalmıyor, iş sahasında bir işe, bir emeğe dönüşüyor. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte barkod yazılımlarının daha da ileriye gideceğinden şüphemiz yok ancak gelişen teknolojinin taklitçileri her zaman olabiliyor. 

İşte bu noktada tüketicilerin her zaman duruma vakıf olmaları gerekiyor ki, bu durumda dikkatli ürün seçmek ve ürünlerin seçimini yapmak konusunda titiz davranmak bizlere bir vazife olarak düşüyor. Sizlerde yazılımları seçerken genellikle kurumsal firmaların yayınladığı yazılımları seçin. Hele ki böylesine bir dijital dünyada yaşarken yazılımların taklit edilmesi varken. Her zaman orjinal yazılımlar tercih edin, mutlaka kazanan siz olursunuz.