Vatka Nasıl Üretilir ?

Votka Nasıl Üretilir?

Votka buğday, arpa, patates ve çavdar gibi tahılların fermantasyonu sonucunda oluşan bir içecek türüdür. Birçok kişi votka içmekte ve tadını oldukça beğenmektedir. Fakat votka nasıl üretilir konusunda pek de bilgili olduğu söylenemez. Peki, votkanın üretilme aşamaları nelerdir?

votka nasıl üretilir

  1. Öncelikle votka yapımında kullanılacak olan malzemeleri iyice temizlenmesi gerekir.
  2. Patates, şeker ve tahıllardan başlayarak bu ürünleri alkol moleküllerine dönüştürme aşamasına başlanır. Yani bu ürünler lapa haline getirilir.
  3. Lapa ise tahılı arındırılmış bir su içine koyup 1 saat kaynattıktan sonra maya eklenir ve 1 ila 2 hafta arasında bekletilir ve böylelikle lapa elde edilmiş olur.
  4. Lapa aşamasından sonra ise damıtma aşamasına geçilir. Lapa bir ateş üzerine alınır.
  5. Lapanın içerisinde bulunan alkol buharlaşır ve su yoğunlaştırıcı tüpler yardımıyla buharlaşan bu alkol bir kaba biriktirilir. Daha sonra ise bu damıtılan yer temizlenerek bir kaç kez daha damıtılır. Votkanın kalitesi bu damıtma miktarının sayısına göre belirlenir.
  6. Damıtılan votka artık süzme aşamasına hazırdır. Bu aşamada aktif karbon filtresi çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde votka süzülür.
  7. Süzülen votka arıtılmış su yardımı ile iyice seyreltilir.