Doğum Günü Kilolarınızdan Nasıl Kurtulursunuz ?

Doğum Kilolarından Nasıl Kurtuluruz?

Doğum sonrasında bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızın ardından aklınıza ilk gelecek olan şey hamilelik boyunca aldığınız fazla kilolardan nasıl kurtulacağınızdır. Aslında doğum sonrasının da hamilelik sırasında takip ettiğiniz düzenden pek farkı yoktur. Herkesin aklını kurcalayan Doğum Kilolarından Nasıl Kurtuluruz

Doğum Kilolarından Nasıl Kurtuluruz

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuğunuzu emzirmenin her şeyden önemli olduğunu unutmayın. Sütünüzün kalitesi ve çocuğunuzun besinlerden tam olarak faydalanabilmesi için özellikle ilk 6 ay herhangi bir diyet programı uygulamayın ya da az yemek gibi bir seçim yapmayın. Yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçının. Mümkünse buharda pişmiş ve lifli sebzeleri ve ızgarayı tercih etmeye çalışın. Fazla şeker sütünüzü artırmaz. Doktorunuza sormadan herhangi bir ilaç takviyesi almayın.

Günde en 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin ve aşırı şekerli, asitli hazır içecekler yerine az şekerli ev yapımı kompostoları tercih edin. Canınız tatlı yemek istediğinde şerbetli yerine sütlü tatlıları tercih edin ya da kan yapıcı özelliği ile pekmez tüketin. Sütünüzle bebeğinize de geçebilecek ve her ikinizi de rahatsız edecek gaz yapıcı özellikteki yoğurt, lahana, brokoli gibi besinleri fazla tüketmeyin. Kansızlığı tetikleyici çayı fazla tüketmeyin ve alkol kullanmayın. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığı için ayda 2 kilodan fazla vermemeye çalışın.

Emzirmek Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Hamilelik esnasında düşünmeniz gereken sadece siz olmadığınız için bebeğiniz tüm besinleri bolca alabilsin diye bazen gereğinden fazla beslenir ve kilo alırsınız. Doğumdan sonra ise artık bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdiğiniz için yeniden tek bir bireysinizdir ve kendinizi düşünmeniz gerekir. Bebeğinizi en az altı ay emzirin.

Emziren annelerde bazal metabolizma hızı diğer bireylere göre çok daha hızlıdır ve bu da vücudunuzun hiçbir şey yapmasanız bile kilo vermesini sağlayacak en önemli etkendir.Doğum sonrası kilo verme konusunda önceliğiniz her zaman sizin ve bebeğinizin sağlığı olmalı. Kilo vermek uğruna sakıncalı ve zararlı yollara başvurmaktan kaçının. Dikkat edeceğiniz ufak tefek şeyler oldukça işinize yarayacaktır.