Tevcit Namazı Nasıl Kılınır ?

Tevcit Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüt namazı adıyla da bilinen tevcit namazını kılmak için aranan ilk şart namazın gecenin bir vaktinde kılınacak olmasıdır. Bir süre uyuyup sonra kalkıp kılmak sizin için daha hayırlıdır. Peki, tevcit namazı nasıl kılınır dilerseniz bunu inceleyelim.

tevcit-namazi-nasil-kilinir

Tevcit namazı kılmak için yatsı namazının geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Yatsı namazından bir süre sonra tevcit namazını kılabilirsiniz. Teheccüt uyuyup uyanmak anlamına geldiği için bir süre uyuyup sonra Yüce Allah ‘ zikir etmek için uyanmak daha hayırlı olacaktır.

Teheccüt namazı kılmak sünnettir. Peygamberimiz Hz. Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurmuştur ; ‘ Sabah namazından önce kılınan iki rekât nafile namaz dünyanın tamamından daha hayırlıdır.

Teheccüt namazına başlarken ‘ Niyet ettim Allah rıza için tehecüt namazını kılmaya’ diye niyet edilir ve iki ile on rekât arasında namaz kılınır. Her iki rekâtta bir selam verilmesi daha hayırlıdır. Eğer iki rekâtta bir selam verilecekse sabah namazının sünneti gibi, dört rekâtta bir selam verilecekse de yatsı namazının sünneti gibi kılınır.