Spor Çeşitleri Nelerdir ?

Spor Çeşitleri Nelerdir ?

Spor Çeşitleri insanları zinde ve sağlıklı tutmak için yapılan egzersiz ve hareketlerin tümüne denir. Sporun birden fazla türü vardır. Bunlar nelerdir? Derseniz; Futbol, Basketbol, Voleybol, Tenis, Fitness gibi birden fazla çeşidi bulunur. Spor çeşitleri sırasıyla; Spor Çeşitleri Nelerdir ?

Futbol, 11’er kişilik takımlardan oluşan 45’şer dakikalık 2 devre halinde oynanan genellikle erkeklerin üstünde durduğunu gösteren ama son zamanlarda kadınlarında hem ilgisini hem de oynamasına yönelen bir spor türü oldu. Milyon dolarlar kazanan Futbolcular bulunmaktadır. Kadınlarında son zamanlarda ilgisini çekmesiyle beraber futbol erkek toplumunun dışına çıkarak bütün insanlığı kapsamaya başlamıştır.

Basketbol, 5’er kişilik As takım ve 7 kişilik yedek kadroyla beraber 12 kişi ile oynanan bir spordur. Bu sporda Avrupa’da 10’ar dakikalık 4 periyot üzerinden oynanan karşılaşmalar mevcuttur. Amerika kıtasında ise 12’şer dakikalık 4 periyot üzerinden oynanmaktadır. Dünya çapında hem kadın hem erkeklerin ilgilendiği spor dallarından biridir.Spor Çeşitleri Nelerdir ?

Voleybol, 6 kişilik saha kadrosu ve 6 kişilik yedek kadroyla oynanan 12 kişilik bir spordur. Bu spor dalı genel olarak insanlar arasında sadece kadınlara özgü olduğu düşünülse de erkekler açısından da yeterince ilgili görmüş ama Futbol ve Basketboldan daima sonraki plana atılan bir spor dalı olmuştur.

Tenis, bilek ve kol gücünün üst sonrasında ise zeka seviyesinin üstünlüğüyle ilgili olan bir spor dalıdır. Ülkemiz Spor Çeşitleri Nelerdir ?açısından pek ilgi çekmese de dünya üzerinde birçok ülkede ilgiyle oynanan bir spordur. Dünyada adı bilinen çoğu oyuncular çok güzel paralar kazanabilmektedir.

Fitness, diğer adıyla vücut geliştirme sporu olan Fitness ilk başlarda insanların kilolarından kurtulmak için yaptığı spor olarak meydana gelmesine rağmen son zamanlarda insanların yarışmalar altında (Dünya Fitness Şampiyonası) birbirleriyle yarışarak en güçlü görünümlü ama kaslı insanları yarıştıran bir spor dalıdır.