Ses Neden Değişir?

Sesin değişmesinin birçok sebebi olabilir. Bunun için öncelikle yapılması gereken, kulak burun boğaz uzmanının koyacağı teşhisten sonra gereken tedavinin yapılmasıdır.

 Sebepleri nelerdir?

-Sigara içmek, ses tellerinin üstündeki perdeye zarar verir ve ödem oluşturur. Bu durum kadınlarda sesin kalınlaşmasına da sebep olur. Sigara içen kişilerde ses kısıklığı iki haftadan uzun sürerse mutlaka bir hekime görünmesi gerekir.

​​​​​​Reflü, midedeki asidin yemek borusunda yukarı çıkarak tahriş eder. Bu durumda kişide, öksürük, gıcık, çatallaşma ve batmalar oluşur. Reflüden oluşan bu rahatsızlık tedavi edildikten sonra ortadan kalkar. Durumun ilerlemesi cerrahi işlemle sonuçlanır.

​​​​​​Alerji, bu kişilerin geniz etlerinde şişlik ve ödemden dolayı tıkanıklık, burun akıntısı, hapşırma, kaşıntı, nefes almada güçlük ve geniz akıntısı ses kısıklığı ya da değişmesine sebep olur.

​​​​​​Enfeksiyon, sesin değişmesine sebep olur. Bu durum daha çok geniz akıntısı yoğun olur. Tedavi sonucunda ses normale döner.

​​​​​​Sesin yanlış kullanımı, çok fazla gürültülü ortam, bağırarak konuşmak, şarkı söylemek, çığlık atmak çok yorduğu için tahriş olması durumunda bazı vakalarda cerrahi işlem de gerekebilir.

-Ergenlik dönemi, çocuklarda 9-14 yaşları arasında ergenlikten dolayı kalınlaşır. Özellikle erkek çocuklarda daha da fazla olur.

-Larenjit, çoğunlukla üst solunum yollarındaki enfeksiyonlardan kaynaklı, grip. Sinüzit, nezle, yüksek ateş, boğaz ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Bu durumda bol sıvı alınarak dinlenmek gerekir.

Nodül ya da polipler, enfeksiyonlarla birlikte ses tellerinde küçük kitleler oluşur. İstirahat ve tedaviden sonra rahatlama olur. Kitleler çok büyük olursa operasyon gerekebilir.

​​​​​​Felç, darbe, operasyon sonucu, sinirlerin hasar görmesi gibi durumlarda bu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

-Kanser, bu hastalığın en büyük sebebi kanserdir. Kanserin en büyük sebeplerin başında sigara geliyor. Sigara içen kişilerde sese bağlı sıkıntı yaşadıklarında derhal uzman bir hekimden destek almaları gerekmektedir.