Balık Avlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık Avlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık avlarken ilk olarak dikkat etmemiz gereken durum, av yapılacak balığın av mevsiminde olup olmamasıdır. Balık popülasyonundaki düşüşler nedeniyle göl, nehir ve deniz balıkçılığındaki av yasaklarına uyulması gelecek nesiller için çok önemlidir. İlk olarak hangi mevsimdeysek bulunduğumuz mevsimdeki balıkları avlamamız gerekir.Balık Avlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık Avlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında Avlayacağımız balığı belirledikten sonra en önemli unsur av malzemelerinin doğru tercih edilmesi olacaktır. Mesela sofralarımızın en lezzetli balıklarından olan lüfer balığını ele alalım. Spin oltası ile avlanıla bilen lüfer balığı daha çok kıyılarımıza dökülen küçük derecikleri ağız çevrelerinde bulunmaktadır.

Spin oltamızın minimum 3,5 kg ağırlığa dayanabilen model olmasına özen göstermek bizim için daha iyi olacaktır. Seçilen rapala yani sahte balık ise deneme yanılma yöntemiyle belirlenir Eylül-Ekim zamanı avlanılan lüferin boyutuna göre rapala seçebiliriz.

Rapalamızı atabildiğimiz kadar uzağa attıktan sonra takribi bir balığın yüzüş hızında kendimize çekeriz. Rapalayı gören lüfer onu avlamak için harekete geçecektir. Bu işlemi sürekli tekrarlayarak spin balıkçılığı yapmış oluruz.

Avlağımızı küçük dere ağızları olarak seçersek lüfer yakalama oranımız artacaktır. Çünkü bu derelerden denizlerimize gelen çeşitli maddeler arasında besin olabilmekte ve bu küçük balıklar için iyi bir besin kaynağı olabilmektedir. Lüfer ve diğer avcı balıklar da bu küçük balıkları avladığından bu bölgelerde sıkça görülür.

Balık avlarken en dikkat etmemiz gereken konu ise o balığın boyutudur. Avcılık bir kültürdür ve günümüzde çoğu insan bunu hobi olarak yapmaktadır. Avladığımız balıkların boyutlarını kontrol etmezsek gelecekte çocuklarımıza avlak bırakmayacak ve onları bu zevkten mahrum bırakmış olacağız. Lüfer için bu 20 cm olmakla beraber en çok avlanılan istavrit 13 cm palamut 25 cm olmalıdır.

Bu boylardan küçük avlanılan balıklar şoka girmeden hemen salınmalıdır. Balıkçılığın ruhunda olan sabır bize avlanma hırsı olarak yansısa da bu boy kanunlarına uyarak uzun vadede avcılığımızı garantilemiş oluruz ve diğer balıkçılara iyi bir örnek olmak, avlanmak kadar önemlidir. Vira Bismillah…