Yazılımların Farklı Cihazlara Uyumu Neden Gereklidir?

Yazılımların Farklı Cihazlara Uyumu Neden Gereklidir?

Yazılım alanın da üretilen her yazılım günümüz de kullanılan mevcut sistemlere entegreli olarak üretilmektedir. Bunun başlıca nedeni her yazılımın kullanılan cihaza ait bir donanıma ve yazılıma ihtiyaç duyarak çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bir yazılım sadece belirli bir cihaz için üretilir ise bu cihaz dışında başka bir kullanım alanı bulunmayacaktır ve mevcut yazılımınız tek yönlü olarak çalışacaktır.

 Cihaz Farklılıkları Nedir? 

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kullanılan cihazlar da farklı tür ve özelliklere ayrılmıştır. Örnek olarak: Cep telefonu ve tablet sistem olarak aynı görünebilirler fakat içerilerinde bulunan donanım ve yazılımların bazıları Birbirlerinden tamamen farklıdır. Farklı markalar farklı donanım ve yazılım kullanırlar. Bu sebep ile birlikte üretilen yazılımlar genel bir amaca hizmet edebilmesi ve her cihaz da sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için uyumlu hale getirilmelidir. Bu aynı zaman da işletim sistemleri ve arka plan da çalışan yazılımlar içinde geçerlidir. Arka plan da çalışan yazılımlar genel olarak bir yazılımı desteklemek ya da bir donanımın işleyişini düzenlemek amacı ile hazırlanır.

Yazılımların Farklı Cihazlara Uyumu Neden Gereklidir?

 Cihaz Farklılıkları Nasıl Saptanmalıdır?

Her firma kendine ait ürünü hazırlarken yazılım eklenmesi ve bu üründe kullanılacak olan yazılımın kolay entegrasyonunu sağlamak amacı ile birtakım özellikler eklemektedir. Örnek olarak bir cep telefonuna bilinmeyen kaynaklardan yazılım eklemesine izin vermek bu özelliklerden birisi olarak gösterilebilir.

Bu gibi özelliklerin amacı bireysel ya da yazılım firmalarının mevcut yazılımlarını farklı ürünlerde test etmelerine olanak sağlamaktır. Her ürün piyasaya çıktığı gün den itibaren teknik özellikleri tanıtım sayfaların da yer almaktadır ürün özelliklerini içlerinde bulunan yazılım özelliklerini inceleyerek hangi ürün için hangi üretim yöntemi kullanılabilir bu yöntemi kullanarak mevcut yazılımınızı farklı sistemlere entegre etmeniz mümkün olacaktır.

One comment

  1. yani bu durum tartışılır bence her cihazın farklı kullanma metodu var buna uygun yazılım geliştirme ve düzenlemeleri illaki olacaktır.

Comments are closed.