Yapışkanlı Etiket

Etiketler, hemen hemen hayatımızın birçok alanında sıklıkla var olmakta her birimiz kişisel olarak bile, bir yerleri etiketlemek ve içerisindekinin ne olduğuna bakma gereği duymadan direk etiket üzerindeki bilgi sayesinde içeride bulunan herhangi bir eşya, malzeme yâda vs. nin ne olduğunu pratik bir şekilde bilmekteyiz

İlkokul yıllarında bile yapışkanlı stikerler sayesinde aynı renkli kaplar ile kaplanmış defter yâda kitaplarımızı etiketlerimizden takip etmez miydik hepimiz.

Yapışkanlı etiketler oldukça kolay kullanımlı ve pratik etiketlerdir. Baskılı olduğunda gereken yere sadece yapıştırma işlemi yapabilirken, baskısız durumlarda kendi isteğimiz doğrultusunda baskı işlemi yaparak yâda sadece yapıştırmak için etiket olsun ben elimle de yazarım diyenlere özel bir etiket türüdür yapışkanlı etiketler.

Sadece ortam ve koşula uygun olan yapışkanın derecesi ve türü belirlenerek kullanılabilirler. Yapışkan etiketlerde yapışma açısından farklılıklar yer almaktadır. Kimileri direk yapışabilirken, kimileri de sonradan yapışabilen bir etiket türü olmaktadır. Etiketin kalacağı süre, yapışacağı yüzey, yapışacak olan materyalin sıcaklığı dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Yapışkanlı etiketler kullanılan etiket hammadde akrilik ve kauçuktur. Bu iki bileşen genellikle kullanılan bileşen türüdür. En çok kullanılan yapışkanlı etiketlere örnek; nonperm yapışkanlı etiketler ve holtmet yapışkanlı etiketler olmaktadır.