WordPress İle İnternet Sitesi Kurma

WordPress en yaygın kullanılan site kurma sistemidir. WordPress ile her türlü internet sitesi kolaylıkla kurulabilir. WordPress ile kuracağınız hiçbir sitede kod bilgisine gerek yoktur. Genellikle blog kurmak veya sosyal platform kurmak için kullandığı gibi film, dizi veya şirket sitesi kurmada da kullanılır.

WordPress Site Kurmaya Nerden Başlanmalı?

WordPress ile site kurmak için hiçbir teknik bilgi veya kodlama bilgisi gerekmez. Site kurmak için ilk olarak site için domain almanız gerekmektedir. Peki, domain nedir? Domain sitenizin alan adıdır. Yani biri sizin sitenize girerken kullanacağı link de denilebilir. Domainizi aldıktan sonra bir WordPress hostingine ihtiyacınız olacaktır. Hosting kuracağınız sitenin depolanacağı 7/24 açık sistemlerdir. Hosting ve alan adınızı aldıktan sonra alan adı ile hostingi birbirine bağlamanız gerekiyor. Nasıl bağlayacağınızı bilmiyorsanız Google’da küçük bir araştırma ile veya hosting aldığınız firmanın destek sayfasına bakabilirsiniz.

WordPress Site Kurma Ücretleri Ne Kadar?

Site kurmak için biraz paranızın olması gerekiyor. Çünkü siteniz için 7/24 açık kalacak bir sisteme ihtiyacınız var. Bu sistemler yani hostinglerin fiyatları aylık 200tl gibi fiyatlara ulaşabildiği gibi aylık 10tl gibi ihtiyacınıza bağlı fiyatlarla değişiyor. Bunun yanı sıra birde alan adı almanız gerekiyor. Alan adı fiyatları ise seçeceğiniz uzantıya göre değişir ama en çok kullanılan “.com” uzantıları genellikle yıllık 20-30tl gibi fiyatlara bazı indirimler ile bundan daha düşük fiyatlara bile düşebiliyor.

WordPress sitenizin için gerekli domain ve hostingi alıp birbiri ile eşleştirdikten sonra wordpress site kurulumuna geçebilirsiniz. Bunun için hostinginizin yönetim paneline giderek wordpress için gerekli yeri bulmanız gerekiyor. WordPress kurulum kısmını bulduktan sonra size sitenizin türünü soracaktır. Buradan, Web-sitesi+blog, sadece blog, online mağaza gibi seçenekler arasından sizin için en uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Daha sonra sitenizin ne hakkında olacağını ismini ve sloganını isteyecektir. Bu alanları da doldurduktan sonra bir tema seçmenizi isteyecektir. Hoşunuza giden bir temayı seçerek hemen sitenizi düzenlemeye başlayabilirsiniz.