Vaşak Kedileri

Vaşak Kedileri

Vaşak Kedileri

Vaşak kedileri familyası kedigillerdir. Kedilerden çok daha ağır ve büyüktürler tüyleri de normal kedilere oranlafazladır. Kafaları cüsselerinden büyük kulakları uzundur. Kış yaklaşınca tüyleri adeta kışa adapte olur ve kalınlaşır. Sıcak ve soğuk iklimde kolayca yaşayabilirler. Sıçrama ve atlama gibi yetileri son derece gelişmiştir. Oldukça tehlikeli ve vahşi olan bu kediler bir antilobu bile devirecek güçtedirler.

 Yaşamları

Vaşaklar bütün yaşam koşullarında yaşayabilirler. Fakat sevdikleri mekânlar çam ormanları ve engebeli

Vaşak Kedileri

arazilerdir. Burada bütün özelliklerini ve kabiliyetlerini çok rahat sergilerler. Akrobat hayvanlardır. Oldukça hızlı ve süratli hareket ettiklerinden birçok canlıyı anında av yapabilir.

Vaşak Kedileri genelde ocak sonu Mart başı çiftleşirler. Dişilerin hamileliği ortalama 70 gün sürer. Dişi vaşaklar

erkeklerden önce ergenleşirler. Vaşaklar istenildiği takdirde evcilleşebilir. Sevimli görünümleri ile insanların sevdiği canlılardandır. Nesli tükenmeye yüz tutan canlılardan olan vaşaklar avlanma yasağı getirilmesine rağmen soyları her geçen gün tehlike altındadır. En sevdikleri hayvan yaban tavşanlarıdır.

Vaşak Kedileri

Dört çeşit vaşak türü bulunur. Bayağı vaşak, kanada vaşağı, iber vaşağı, doru vaşak. Bayağı vaşak en ağır vaşaktır. Aynı zamanda bu türler Türkiye de Antalya, Kars, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Tunceli, Erzurum, Sivas, Ardahan, Rize ve Artvin de bulunur. İber vaşakları bayağı vaşağından daha hafiftir. Uzun bacaklı kısa kuyruklu belirgin postlu özellikleri ile dikkat çekerler.

Bu türler genelde dağlarda yaşarlar.

Çok güçlü ve çeviktirler. Bu vaşaklar diğer vaşaklara göre daha fazla soğuk iklime adapte hayvanlardır. Diğer vaşakların aksine gece avlanmayı severler. Bu vaşak türleri İber vaşaklarından da hafiftir. Porsuk, geyik, tavşan, sincap, balık, kuş ve benzeri hayvanlar ile beslenirler. Bu vaşaklarda kuzey Amerika da yaşarlar beslenme çeşitleri arasında böcek ve kemirgenlerde girer. Porsukları çok severler.

One comment

  1. 10 yıl önce kars erzurum erzincan bölgelerinde vardı şimdi nüfusları ne kadar bilmiyorum ama güzel hayvanlardı

Comments are closed.