Dünyada Yayın Gelirleri En Fazla Olan Futbol Ligleri Hangileridir?

Dünyada Yayın Gelirleri En Fazla Olan Futbol Ligleri Hangileridir?

Futbol sektörü her geçen gün büyüyen ve büyümeye devam eden bir sektördür. Bu sektörde ki pastadan herkes Dünyada Yayın Gelirleri En Fazla Olan Futbol Ligleri Hangileridir?belli dilimler almaktadır. Tabi ki herkesin aldığı dilim eşit ölçüde olmamaktadır, bunun en büyük sebebi izlenme oranları ve reklam oranlarıdır. Futbol da en fazla gelir elde eden ligler İspanya Ligi, İngiltere Ligi ve Almanya Ligi’dir. Oynanan futbol kalitesi, yıldızların varlığı ve başarılar bu ligleri en çok izlenecek ligler haline getirmiştir.

Bu pastadan en yüksek payı dünya yıldızlarını barındıran, başarıdan başarıya koşan bir İspanyol kulübü olan Real Madrid almaktadır. Kulüp başarılarının yanında milli oyuncularının da imajı kulüp için önemli bir niteliktir. Listenin ikinci sırasında yine bir İspanyol kulübü olan Barcelona geliyor.

Dünyada Yayın Gelirleri En Fazla Olan Futbol Ligleri Hangileridir ?

Dünyanın en iyi oyuncularının da bu 2 kulüpte yer alması yayın haklarından alınan gelirin yüksek olmasında önemli bir rol modeli oluyor. Son 5 yıl içinde neredeyse alınabilecek tüm kupalara ulaşan bu ikibin en fazla gelir etmesi zaten pek şaşırtan bir olayda değil. Listenin 3. Sırasında ise son zamanlarında ki başarısızlıklarına rağmen Manchester United geliyor. Ferguson’un gitmesiyle birlikte dikiş tutturamamasına rağmen listede ki yerini kaybetmemişe benziyor. Bu ligin dünyanın en zor ligi de olduğunu düşündüğümde yayın gelirlerinin yüksek olması oldukça mantıklı bir sebep haline geliyor.

Neredeyse her yıl farklı bir şampiyon çıkaran İngiltere Ligi, barındırdığı dünya çapında ki oyuncularla bu listede Dünyada Yayın Gelirleri En Fazla Olan Futbol Ligleri Hangileridir?oldukça iddialı bir konuma sahip. İspanya liginin son zamanları itibariyle Real Madrid ve Barcelona’nın Ligi egale etmesi sebebiyle çok büyük bir pay almalarına sebep oluyor. Son zamanlarda bu takımlara ortak olmaya çalışan Atletico Madrid meydana çıksa da pek bu iki kulübün seviyesine ulaşamamışa benziyor.

Almanya liginin son zamanlarda yaşadığı başarılar pastadan alınan payın artmasına sebep olmuş gibi gözüküyor. Son zamanlarda oldukça izlenesi bir futbol sergileyen Borissia Dortmund listenin gediklilerinden birine dönüşmeye hazır duruyor. Bayern Münih’in bu ligde yer alması ve oyuncuların milli başarıları onları listenin 5. Sırasına kadar yükseltmiş durumda.

Listeye izlenme oranı kendi ülkesinde bile fazla olmayan Türkiye sadece bir takım sokabiliyor. 20 takım içerisinde sadece tek bir Türk kulübü Galatasaray var. Son zamanlarda Avrupa’da gösterdiği başarılar olmasa sanırım ilk 20 de takımımız bile bulunmayacaktı.

One comment

  1. Onu bunu bilmem de biz Türklerin hiç bir maç zevki kalmadı 2. Lig maçlarını bile neredeyse Lig Tv ye verecekler, heee onu da yabancılara sattılar KATAR lılara Bein Sports denilen şeye vericekler ve biz parayla izlicez yazıklar olsun böyle sisteme

Comments are closed.