Teknolojik El Terminalleri

Teknojojinin günden güne artan bir ivmeyle gelişmesi, hayatı her alanda kolaylaştıracak sistemlerin üretimini arttırmaktadır. El terminalleri, endüstriyel kullanım için tasarlanan el bilgisayarlarıdır. El terminallerinin genel kulanım amacı bilgi transferi sağlamaktır. Çeşitli programlar kullanarak veri toplamaya yardımcı olan bu cihazlar barkod okutma, karekod okutma, manüel  klavye kullanılarak veri girme ya da dokunmatik ekran kullanılarak işlem yapma amacıyla kullanılır. Kullanım amacına göre online yada offline olarak işlem yapılabilen cihazlarda önemli olan; alınan bilgileri hatasız olarak yerine ulaştırmaktır.

Kullanılan alanlara göre farklılık gösteren el terminalleri, hızlı ve kolay bir şekilde bilgi paylaşımını sağlamaktadır. Toplanan verileri ilgili genel merkezlere ulaştırmakta kullanılan bu cihazlardan gelen tüm içerikler ana sisteme aktarılır.

Boer Elektronik Barkod Karekod Okuyucu YazıcıPek çok marka tarafından, kullanım amaçlarına göre değişik yazılımlarla üretilen el terminalleri mevcuttur. Kolaylıkla taşınabilen ve kullanabilen bu fonksiyonel cihazlar, özellikle profesyonel iş hayatındaki işlemleri basit bir şekilde gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

El terminalleri piyasaya ilk kez çıktığı dönemlerde, üzerinde DOS işletim sistemleri mevcuttu. Ancak günümüzde değişiklik gösteren ihtiyaçlara göre farklı işletim sistemleriyle entegre hale getirilmişlerdir. Günümüzde Windows CE ve  Windows Mobile gibi versiyonları da mevcut olan el terminalleri, birçok marka tarafından üretilmektedir. El terminallerinde barkod okuma işlemi, lazer bir okuyucu ile sağlanmakta, RFID okuma işlemlerinde ise alınan radyo dalgaları dijital bilgiye dönüştürülür ve sisteme aktarılır.