Rfid Etiket Nedir?

Yaşadığımız zamanı ve mekanı en çok tehdit eden unsur çevre kirliliğidir.. Günlük hayatta arabalardan çıkan egzoz dumanları, çevreye atılan atıklar oksijeni tüketip karbon monoksit gazını havaya salmaktadır. Gelişen teknoloji ile çevreye verilen bu zarar en aza indirilmeye çalışılmıştır. Üretim yapan firmalarda bunları göz önünde bulundurmaktadır. Ve buna uygun çözüm yolları bulup üretim seçeneklerini bu duruma göre düzenlemişlerdir. Bu düzenlemeye etiket üretim fabrikaları da dahil olmuştur. Bunun için çevre dostu etiket olan RFID üretimi yapılmış ve yaygınlaştırılmıştır.

Çevre kirliliğine son vermek için üretilmiş bu etiketlerin kullanım alanı gün be gün artmaktadır. Çünkü diğer etiket çeşitleri de çevreye zarar vermektedir. Bu etiket sayesinde hem çevremizi korumuş hem de sağlığımızı güvence altına almış oluruz. Bu etiketler, içerisinde bulunan mikroçipler sayesinde radyo frekansı sağlamakta ve bilgi sağlama kapasitesi sayesinde bilgileri içinde barındırabilmektedir. Ve içindeki bilgileri her gün günceller. Günlük değişim ve gelişime entegre olmuş bir etiket olarak herkesin dikkati çekmekte ve kullanma isteği yaratmaktadır.

RFID etiketler, kağıt bilet olarak da piyasaya sunulmuş hızlı, kaliteli bir seyahat sağlamaktadır. Bu etiket şeklindeki biletler ithal olarak kaplanmış ve özel kağıt malzemeden yapılmıştır. Bu sahadaki uygulama alanları;

*Tek kullanımlık bilet

*Çok kullanımlı bilet

*Ön ödemeli kupon

Bu ürünler ile üretim takibi yapılmaktadır. Çok yoğun bir personel alımına ihtiyaç duyulmadan bu etiketler ile gelen ürün miktarı, girişi, çıkışı, taşınması sağlanır. Bu etiketlerin ortaya çıkması ile etiketlerin kullanımı konusunda bilgili olan kişiler istihdam edilmiştir. Donanımlı personel alımlarını arttırmaya yardımcı olmuş ve kaliteyi sağlamıştır. Kullanıldığı alanla ilgili bilgiler sahip olduğu hafızaya yüklenir ve böylece her konuya entegre olur. Globalleşen dünya içinde her şey bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Normal etiket ile ürünlerin manuel sisteme aktarımı zor olduğundan dolayı RFID etiketleri yayılım göstermiş ve tüm ürünlerin bu sistem üzerinden yürüyebilmesini sağlamıştır.

RFID tarzındaki etiketlerin okuyucuları; sabit, araca monteli ve elle taşınabilir çeşitleri bulunmaktadır. Bu okuyucular, etiket üzerindeki bilgilerin okunmasını ve bilgilerin güncellenmesini sağlar.