Emlak Konut Kampanyaları Nelerdir?

Emlak sektöründe yıllardır süren hareketlilik, irili ufaklı birçok inşaat firmasının sektöre girmesine neden oldu. Sektörde uzun yıllardır var olanlar, marka bilinirliği nedeniyle satışlarının büyük bir bölümünü inşaat henüz tamamlanmadan yaparken, daha az tanınan firmalar projeleri tamamlansa dahi satış yapmakta zorlanıyorlar. Özellikle orta ve üst gelir gruplarına hitap eden projelerde satılmayı bekleyen çok sayıda konut olduğu biliniyor. Hem yeni projeler, hem de tamamlanmış projelerin çokluğu satışların gerçekleşmesini zorlaştırıyor. Bu nedenle birçok inşaat firması farklı kampanyalarla tüketicilerin tercihlerini etkilemeye ve kendi projelerindeki konut satışlarını hızlandırmaya çalışıyorlar.

Emlak Sektöründe En Yaygın Kampanya Türleri Nelerdir?

Konut fiyatları çok yüksek olduğundan, inşaat firmaları hem peşinat hem de faiz oranlarında çok özel kampanyalar yapıyorlar. Bazı firmalar peşinatsız, bazı firmalar ise %5 gibi düşük peşinatlarla konut satışı yapıyorlar. Düşük peşinatların yanı sıra, toplam bedelin bir kısmının konut teslimatında yapılmasını da kabul ediyorlar. Bunun yanı sıra, toplam konut bedelinin büyük bir kısmına da anlaşmalı oldukları bankalardan uygun oranlı kredi temin ediyorlar. Birçok firma benzer koşulları sunduğundan, tercihi en çok etkileyen yine inşaat firmasının marka değeri, projenin bulunduğu bölge ve inşaat kalitesi oluyor.

Konut Kampanyalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kampanya yapan firma sayısı çok olduğundan ve her birinin peşinat oranı, teslimde ödenecek ve banka tarafından kredilendirilecek oranlar farklı olduğundan tüketiciler projeler arasında kıyaslama yaparken zorlanıyorlar. Bu nedenle tüketicilerin nihai karar vermeden önce kafalarındaki proje sayısını en fazla 3 projeye indirmesi gerekiyor. Bu aşamadan sonra peşinat, kredi taksitleri ve teslimatta ödenecek toplam tutarları tüm projeler için bir kenara yazarak her projenin gerçek maliyetini belirlemeleri gerekiyor. Maliyetler belirlendikten sonra projenin teslim tarihini de dikkate almaları, inşaat firmasının önceki projelerinde verdiği sözleri yerine getirip getiremediğini araştırmaları, mümkünse yakın ve uzak çevrelerinden detaylı bilgi almaya çalışmaları büyük önem kazanıyor. Konut büyüklükleri birbirlerine yakın olsa da birçok projede hala brüt metrekare üzerinden satış yapıldığından, satın alınması düşünülen konutların net metrekare değerlerinin detaylı bir şekilde konuttaki her bir bölüm için ayrı ayrı hesaplanarak toplam net metrekare değerinin belirlenmesi gerekiyor.