Diş Macunu

Birçoğumuz diş sağlığımız için dişlerimizi fırçalarız.Yıllardır reklamlardaki beyaz ölüklü diş hekimleri tarafından da floridli diş macunu kullanmaya yönlendiriliyoruz.Fakat kimse çıkıp floridin kanserojen madde olduğunu söylemiyor.

Geçtiğimiz Mart ayında yapılan çalışmalarda içme suyuna katılan floride maruz kalan çocukların IQ seviyelerinin ortalama 7 puan düştüğü söyleniyor.Floride maruz kalan vücutta aynı zamanda beynin negatif yönde etkilendiği ve öğrenme yeteneğinin azaldığı da söyleniyor. Harvard Üniversitesi çevre sağlığı profesörü Philippe Grandjean, \’\’Florid en az kurşun ve civa kadar zararlı.Bu kimyasallar beyne kalıcı zararlar vermesiyle tanınıyor\’\’ diyor.

Florid flor elementinin indirgenmiş halidir ve son derece zehirli bir kimsayal olarak değerlendiriliyor.Kuyu sularında bulunuyor.Yüksek derecede florid alan toplumlarda diş çürümesi, kemiklerde ve dişlerde hasar, kısırlık , ülser gibi rahatsızlıkların görüldüğü biliniyor. 19. yüzyılda fare zehiri olarak kullanılıyordu.Dr. Dean Burk sodyum floridin arsenikten kat kat daha zehirli oldğunu ve floridli içme suyunun her yıl 3500 kişiyi kanser yaparak ölümüne yol açtığını söylüyor.

Florid bazı ülkelerde diş sağlığı ve zaralı mikropların yok edilmesi için içme suyuna katılıyor.Bu uygulama verdiği zararlar nedeniyle bazı ülkelerde yasaklandı. Bizim ülkemizde de böyle bir uygulama yok .

Diş macunundaki zaralı kimyasallar :

  • Florid (sodyum monoflorofosfat,stanöz florür,sodyum florür)
  • Silika Hidrat
  • Sorbitol Sakarin
  • Titanyum Dioksit
  • Gliserin
  • Sodyum Lauril Sülfat (SLS)

Dişlerimiz sadece Beyaz gülüşler için vücud sağlığı için de çok önemlidir