Dekoratif Duvar Aksesuarları

Dekoratif Duvar Aksesuarları

Dekoratif duvar aksesuarları konusunda bilgi sahibi olabilmemiz için öncelikle konunun merkezine ve tarihine inmek daha aydınlatıcı olabilmektedir. Dekorasyon kelimesi Türkçe olmayıp İngilizce Decoration kelimesinden dilimize geçmiştir. Manasına bakıldığında yapıların içinde ve dışında yapılan süsleme işi anlamına gelmektedir. İnsanlık, nasıl evrimsel mekanizmalarla bugünkü halini aldıysa dekorasyon da ilk insandan bugüne kadar varlığını sürdürmektedir.

dekoratif-duvar-aksesuarlari

İnsanlığın ilk zamanlarında yapılan dekorasyon işi her ne kadar sanatsal açıdan bilinçli bir şekilde yapılmasa da bugün arkeolojinin inceleme alanında sanatsal bir değer ifade etmektedir. Ağaç kovuklarında yaşayan insanların yaşadıkları ağaçlara bir takım şekiller kazıması, mağara duvarlarına resimler çizmesi dekorasyonun insanlık tarihindeki ilkel hali olarak düşünülmektedir.

Yerleşik hayata geçen insanlar kullanacakları aletler yapıp günlük hayattaki ihtiyaçlarını karşılamanın yanında estetik ihtiyaçlarını dekorasyonla gidermişlerdir. Dekorasyon konusundan bahsederken aksesuar kelimesinden de bahsetmeden geçilemez. Aksesuar da insanların kullandıkları eşyaları tamamlayan ek eşya veya objelerdir. İnsanların sahiplenme duygusuyla kendilerinden eşyalarına kattıkları aksesuarlarla estetik zevklerine uygun dekorasyonlar oluşturmuşlardır.

Dekorasyona, kültür, coğrafi özellikler, din gibi bir sürü faktör etki etmektedir. İslam’ın kabulüyle Müslümanlar cami, mescit, ev gibi yapıların duvarlarına nakış ve hat sanatıyla süsleme yapmışlardır. Hıristiyanlıkta da kilise duvarlarına Meryem ana, Hz. İsa figürleri işlenerek bu yapılar dekora edilmiştir.

Dekoratif Duvar Aksesuarları

Günümüz dekoratif duvar aksesuarları oluşumunda sanayi devriminin etkisi büyüktür. Gelişen makinelerle birlikte dekoratif aksesuarların üretiminde de büyük bir artış görülmüş ve aksesuar çeşitleri de artmıştır. Aksesuarın, heykel, masaüstü, kapı süsleri, aydınlatma gibi birçok çeşidi olmasının yanında dekoratif duvar aksesuarları da vardır. Bu duvar aksesuarları genel olarak resim, saat, dekoratif tablolar, LED ışıklar, raflar şeklindedir.

 Dekoratif duvar aksesuarları duvarın rengiyle uyum içinde olmalıdır. Resim, tablo gibi aksesuarlar arasında uyum sağlanabilmesi için sulu boya, baskı veya yağlı boya olanlar birlikte asılmalıdır. Eşyalar arasında uyum sağlayabilmek için tablolar ne çok aşağı ne de çok yukarı asılmalıdır. Böyle çok aykırı duran aksesuarlar bütünlüğü bozarak göz zevkini bozar. Asılan resimler arasında genel olarak en fazla 25 cm olmalıdır. Tablolar grup halinde asılacaksa ardışık olarak aynı hizada asılmamalı, farklı yükseklikte olmalarına özen gösterilmelidir.

Duvar kağıtları üzerindeki şekiller itibariyle üzerine asılan tabloların şekiller içinde kaybolmasına neden olmaktadır. O yüzden düz bir zemine resimlerin asılmasına dikkat edilmelidir. Oturma odasında manzara gibi resimler kullanılırken yatak odasında daha çok aileye özel resimler kullanılabilir. Yemek odalarında geçirilen vakitler kısa süreli oldukları için resimler donuk ve renksiz olmamalı, canlı ve renkli olmalarına dikkat edilmelidir.

Dekoratif duvar aksesuarları, insanların bulundukları ortamdan daha fazla haz alarak sıkıcılığı gidermeyi amaçlar. Bu amaçla kişisel zevke göre dekorasyonlar kullanılabilmektedir.