Dekorasyon İle İlgilenen Kişiye Ne Denir?

Dekorasyon İle İlgilenen Kişiye Ne Denir?

Günümüzde insanlar evlerini kendi tarzlarını yansıtacak şekilde dekore ettirmeyi tercih etmektedir. Ofislerini, içlerinde bulundukları sektörün gerekliliklerine göre görsel bir şölen niteliğinde döşetmektedir. Basma kalıp görünümdeki evler ve ofisler günümüzde dekorasyon sayesinde, içinde barındırdığı kişilerin değerlerini yansıtan, yaşayan mekanlar haline gelmiştir.

Dekoratör Kimdir?

Toplum içinde büyük prestij kazanımları sağlayan iyi dekore edilen mekanlar dekoratörler tarafından oluşturulmaktadır. Ev, ofis ve mağaza gibi mekanları çeşitli mobilya ve aksesuarlar kullanarak dekore eden kişilere dekoratör adı verilmektedir. Dekoratörler empati yetenekleri, hayal gücü, detaycılıkları ve malzeme bilgileri yüksek kişilerdir.

Dekorasyon İle İlgilenen Kişiye Ne Denir?

Dekoratörlerin Empati Yetenekleri Neden Önemlidir?

Mekan sahiplerinin kişilik özellikleri ve mekandan beklentileri dekoratörler için büyük önem taşımaktadır. Yoğun iş temposunda çalışan bir sanayi ofisini dekore etmekle, yeni nesil bir oyun firmasının ofisini dekore etmek arasında dağlar kadar fark vardır. Dekoratör her iki sektör ve tüzel kişilik için farklı mobilyalar ve aksesuarlar kullanımalıdır.

Hayal Gücü İle Canlanan Mekanlarda Düşünülecek Çok Şey Var

Karşılarındaki kişiyi tanıdıktan sonra gerisi dekoratörün hayal gücüne kalmaktadır. Çıplak bir mekanın içine girdiklerinde hayal güçleri sayesinde mekanı bitmiş haliyle hayal edebilen ve bu doğrultuda çalışan kişilerdir. Mekanın bulunduğu lokasyondaki iklim farklılıkları, içinde yapılacak olan işin gerekliliklerine göre malzeme seçimi yapmaktadırlar. Bu seçimin başarısı ise dekoratörün yüksek malzeme bilgisi ve deneyimi ile doğru orantılıdır. Detaycı olan dekoratörler mekan sahiplerinin rahatı ve taleplerini en ince ayrıntısına kadar düşünürler. Çocuklu bir ailenin evi için özel korumalı prizler, merdiven kapıları gibi özel güvenlik önlemlerini düşündükleri gibi, genç ve dinamik bir ailenin evini tasarlarken oluşturulacak renkli alanları da göz önünde bulundururlar.

Ev ve ofislerinizi dekore ederken mutlaka bir dekoratörden bilgi alınması hatta mümkünse profesyonel bir dekoratörle çalışılması büyük kazanım sağlayacaktır.