Adalara Nasıl Ulaşılır?

İstanbul’un sayfiye yerlerinden olan ve bir nefes almamızı sağlayan Adalar’a nasıl ulaşılır diye düşünüyorsanız bu yazımızı kılavuz olarak almanızı tavsiye ederiz. Adalar’a gidiş için hem İstanbul Anadolu yakasından hem de Avrupa Yakasından geçişler için alternatif yolları yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Adalar, İstanbul’da bulunan dört adadan oluşan ada topluluğudur. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’dan oluşur. Büyükada yüzölçümü açısından adından da anlaşılacağı üzere en büyük olan adadır.

İkinci büyük ada ise Heybeliada’dır. Genelde ünlü Türk yazar ve dönem insanlarına ev sahipliği yapmıştır. Üçüncü sırada gelen ada ise Kınalıada ‘dır. En küçük ada ise Burgazada’dır. Burgazada için Sait Faik’in evi tanımını yapabiliriz.

adalara nasıl ulaşılır

Avrupa Yakasından Ulaşım

Adalara Nasıl Ulaşılır? Öncelikle adalar vapuru için eğer Silivri, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar tarafından geliyor iseniz metrobüsle ile Zeytinburnu tramvay istasyonuna ulaşabilirsiniz. Zeytinburnu, Topkapı tarafında iseniz yine tramvay kullanarak Kabataş iskelesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Kabataş-Büyükada direkt vapur hattı ile 1 saatte Büyükada’ya ulaşım sağlanabiliyor.

Anadolu Yakasından Ulaşım

Kabataş-Kadıköy-Tekmil Adalar-Büyükada vapur hattı ile 105 dakikada ulaşım sağlanabilir. Bu süreçler hava ve deniz durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Anadolu Yakasında ikamet edenle ise, Kadıköy iskelesinden Adalara giden vapurlar ile ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Eminönü’nden kalkan deniz motorları ile ulaşım sağlanabildiği gibi deniz taksi ile de ulaşabilirsiniz. Belli saatlerde seferler mevcuttur.