Dünya Kupası Grupları

2014 Dünya kupası gruplarında yer alan milli takımlara genel olarak bakıldığında gruplardan çıkacak olan takımlar az çok kendilerini belli etmektedirler. Seri başı olan milli takımların önceliği öne çıksa da bazı gruplarda seri başı olan takımlarında işi zor olabilir. Turnuvada mücadele edecek olan takımların gruplarda dağılımları şu şekilde olmuştur. A Grubu: Brezilya, Hırvatistan, Meksika, Kamerun

B Grubu: İspanya, Hollanda, Şili, Avustralya

C Grubu: Kolombiya, Yunanistan, Fildişi Sahili, Japonya

D Grubu: Uruguay, Kosta Rika, İngiltere, İtalya

E Grubu: İsviçre, Ekvador, Fransa, Honduras

F Grubu: Arjantin, Bosna-Hersek, İran, Nijerya

G Grubu: Almanya, Portekiz, Gana, ABD

H Grubu: Belçika, Cezayir, Rusya, Güney Kore

Brezilya’nın ev sahipliği yapacağı turnuvanın grup maçları 12 Haziran 2014 Perşembe akşamı başlayacak. Kupanın açılış maçında Brezilya ile Hırvatistan mücadele edecekler. A grubunda yer alan iki milli takımın mücadelesinde seri başı olan Brezilya favori olarak gözükmektedir. Turnuvanın 8 grubunda toplam 32 milli takım gruplardaki rakipleri ile maçlar oynayacaklar. Her takım grubunda üç maç oynayacak. Oynanan 3 maç sonunda grubunu lider ve 2. tamamlayan milli takımlar bir üst tura çıkacaklar. Grupta 3 ve 4. olan milli takımlar ise kupaya erken veda eden ekiplerin içinde yerini alacaklar.

 

Grup maçlarından sonra üst tura yükselen takımlar arasında eleme usulüne uygun olarak maçlar oynanacak. Burada grup eşleşmelerine göre çıkan takımların rakipleri de belli olmuş olacak. Eleme turlarında rakibini eleyen taraf çeyrek finale adını yazdıracaktır.